Historie

(volný přepis z klubové kroniky se svolením kronikáře Pavla Kuchaře)

Vše začalo na jaře roku 1999. Ve vedení města se diskutovala otázka financování a výstavby tenisového areálu. V té době nebylo příliš na výběr, co se týká sportovního vyžití pro občany Zlivi, a tak byla myšlenka na nové sportoviště více než lákavá.

Koncem léta se dala dohromady skupina nadšených tenistů a začaly se, vedle budouvání stavby, tvořit i podklady a dokumenty ke vznikajícímu klubu. Přípravný výbor ve složení Jaroslav Formánek st., Pavel Kuchař a Vladimír Čech, připravil informativní schůzku pro stále se rozrůstající skupinu zájemců, kde přestavil celý projekt a nastínil další kroky vedoucí ke zrodu tenisu ve Zlivi. Historicky první Valná hromada tenisového klubu Zliv zvolila výkonný výbor ve složení: Vladimír Čech (předseda), Jaroslav Formánek st. (jednatel), Dagmar Kubešová (hospodář), Jiří Dvořák (organizační manažer), Pavel Kuchař (sportovní manažer), Antonín Vaněk (člen VV), Luděk Wohlschläger (člen VV). Po zaregistrování klubu na ministerstvu a zařízení dalších podstatných formalit proběhlo velkolepé slavnostní otevření, psal se 30. červen 2000.

Slavnost záhájil proslovem tehdejší starosta města, Jiří Štabrňák, za klub promluvil předseda Vladimír Čech. Zahajovací tenisové utkání odehráli starostové Zlivi a Hluboké nad Vltavou. Štabrňák porazil Jirsu výsledkem 6:4. Následovala ukázka práce s dětmi a exhibice ligových hráčů (Aleš Bůrka, Marek Martinů, Jan Maxa a Martin Škáva). Následovaly velmi aktivní tenisové roky, vyplněné spoustou turnajů, akcí a zápasů. Správcem se stal pan Dolejší, který se své role zhostil na výbornou a i díky němu byl klub na tak skvělé úrovni. Vůbec prvním turnajem byl Budvar cup, kterého se zúčastnilo 24 tenistů. Celodenní turnaj ve čtyřhře vyhrála dvojice Luděk Wohlschläger a František Záveský. Následovaly další a další akce. Tenisová euforie byla cítit na dálku. Týdenní rozpis byl do několika hodin po vyvěšení beznadějně zaplněn. Však bylo také kým, počet členů se v tomto roce zastavil na čísle 200.

O rok později splnil svůj úkol Luděk Wohlschläger a přihlásil TK Zliv do soutěže - našimi prvními soupeři v okresním přeboru byli: TK Sokol Kaplice, Smrčina H. Planá, Motor ČB G, Budvar, VSK Slavia ZF, TK Týn nad Vltavou. Bilance 3 vítězství a 3 prohry byla velmi slibná, vzhledem k soutěžní premiéře. Tenisté nezaháleli ani ve společenském životě, když uspořádali v polovině března svůj první tenisový ples. Rok 2002 byl velmi úspěšný a bohatý na počet turnajů, zápasů a akcí i na množství úspěchů našich hráčů, dosažených v mužstvu či jako jednotlivci. Mužstvo velmi dobře reprezentovalo a postoupilo do vyšší soutěže - krajského přeboru. Našimi prvními soupeři byli: TK Spartak Trhové Sviny, TC Týn nad Vltavou, TK Strakonice B, TK Gymnázium Milevsko, TK Český Krumlov B a Sokol Mirotice. Náš tým utrpěl pouze jednu porážku, a to s prvním soupeřem. Obsadilo tak druhé místo ve skupině a celkově třetí pozici mezi 13 mužstvy krajského přeboru. Šlo o vynikající úspěch a reprezentaci města i klubu.

V dalších letech se klub dále rozvíjel. Kromě tradičních turnajů, účasti v krajské soutěži a pořádání plesu se věnoval práci s dětmi, utužoval "klubismus" na společných akcích a výletech, piloval tenisové umění ve vyzývacích zápasech s možností postupu ve zlivském ATP žebříčku. Kurty navštívili i slavné osobnosti jako třeba Radek Dvořák a Václav Prospal (čeští reprezentanté a hráči NHL), Jiří Němec (reprezentant ve fotbale, hráč Dynama, Sparty, Schalke a Viktorie Žižkov) nebo politik Jan Zahradník či hudební skupina Nezmaři.

Po pětiletém období se obměnil výkonný výbor, na post předsedy byl zvolem Jiří Dvořák, novými členy výboru se stali Štěpánka Hornová a Miroslav Polena a novou správcovou Jitka Hrdinová. V soutěži jsme bojovali v KP 3. Skvěle náš klub reprezentovala mládež - Stanislava Procházková (16. místo ze 60), Václav Kotrlík, Jan Bronec, Jan Dvořák, Jan Procházka.    

V roce 2007 čekala areál rekonstrukce, výměna povrchu na všech třech kurtech. Formou brigády proběhla demontáž starého povrchu, pak následovala práce odborné firmy - vyrovnání podkladu, pokládka nového koberce a zasypání pískem. Opravené kurty byly v plném nasazení za pouhých 10 dní a otestovalo je i rakouské mužstvo Union Königswiesen při přátelském utkání. V tomto roce se naše soutěžní mužstvo rozrostlo o tým "B", které startovalo v okresním přeboru.   

Náš klub se může pyšnit také titulem Mistři světa, a to díky Jakubu Jerhotovi, který ve čtyřhře zdolal se svým spoluhráčem Ondřejem Sedliským všechny protivníky. V soutěži družstev obsadili 1. a 2. místo (Sedliský, Hus, Jerhot, Humhal). Česká výprava pod vedením Jiřího Jerhota tak ovládla světový šampionát mentálně postižených v tenise, který se konal v polském Klodzku v roce 2008. Šampionátu se tehdy účastnili sportovci v Česka, Polska, Austrálie, Řecka a Velké Británie.

Pro období 2016 -2020 byl na post předsedy klubu zvolen Václav Horn, kterému předsednictví předal Pavel Kuchař, pověřený dočasným vedením klubu po odstoupení Jiřího Dvořáka ze zdravotních důvodů. Během tohoto období bylo cíleho především na organizační složku klubu a jednání s jinými subjekty. Významným milníkem pro členy klubu byl přechod z "papírových" rezervací na elektronický rezervační systém a v roce 2000 oslava 20. výročí založení Tenisového klubu Zliv. Akce se zúčastnilo několik výrazných osobností jihočeského tenisu, nechyběla živá hudba, občerstvení, ale především spousta tenisových příznivců a členů klubu.

Rok 2021 byl pro mnohé velmi náročný. Covidová pandemie zasáhla do života všech, tenisové nadšence nevyjímaje. Nejen proto jsme se tuto sezónu na kurtech příliš "neohřáli", ale i z důvodu kompletní rekonstrukce areálu, která probíhala pod taktovkou města Zliv. Vše se ale nakonec podařilo, pandemii snad odzvonilo, a tak se můžeme dát směle do práce, a to pod vedením nového výboru v čele s předsedkyní Helenou Phungovou.

Do dalších let přejeme našemu klubu jen to dobré, spoustu úspěšných akcí a skvělých zážitků ve společnosti nadšených lidí bílého sportu.